Jak komentować sny
W każdym kręgu snów obowiązują zasady, których uczestnicy zgadzają się przestrzegać. W naszym nurcie, tak jak i w podcaście W Kręgu Snów, komentując sny podążamy za zasadami spisanymi przez Connie Kaplan. Tutaj znajdziesz ich listę w interpretacji Ani Zoli (aby przeczytać więcej, kliknij w punkt):
1. Unikaj używania języka psychologicznego.
Nie odrzucamy psychologicznego podejścia, ale w dzisiejszej kulturze jest ono tak wszechobecne, że często zagłusza ono to, co podpowiada nam ciało i serce. Bywa także, że pod wpływem silnych autorytetów męskich w tej dziedzinie, może ono ograniczać naszą perspektywę. Jeśli powołujesz się na np. C. G. Jung’a, powiedz o tym – nie wystawiaj diagnoz – krąg snów nie jest terapią.
2. Nie dawaj rad.
Rada, nawet ta, która płynie z najszczerszych intencji serca, może ograniczać nasze spojrzenie. W kręgu poszukujemy szerokiej perspektywy i wyjścia poza ramy. Nie budujmy ścian, które nas i innych będą ograniczać.
3. Przed wypowiedzią zatrzymaj się na moment i wsłuchaj w siebie.
Czy podczas słuchania snu pojawiły się w Tobie jakieś emocje, obrazy lub odczucia fizyczne? Być może Twoje ciało zareagowało na jakiś szczególny fragment snu? Zastanów się, czy to, co chcesz powiedzieć, nie jest jedynie wynikiem myśli, albo czy nie maskuje to czegoś, co naprawdę chcesz wyrazić. W Kręgu Snów ważne jest, aby dać pierwszeństwo tym najcichszym odczuciom i uczuciom, które pochodzą bezpośrednio z Twojego czucia, z Twojej intuicji.
4. Traktuj każdy sen z szacunkiem,
Traktuj każdy sen z szacunkiem, ponieważ pojawia się po to, aby przynieść informacje. Możliwe, że nie będziemy w stanie zrozumieć lub dostrzec tej informacji, ale ktoś lub coś (w zależności od naszych wierzeń) przekazuje nam wiadomość. Potraktujmy naszego nadawcę snu z szacunkiem i empatią, tak jak sami chcielibyśmy być traktowani, gdybyśmy przekazywali innym nasze wiadomości.
5. Staraj się mówić o śnie pozytywnie.
W Kręgu Snów porozumiewamy się innym od naszego społecznie przyjętego sposobu komunikacji – mówimy z serca, w otwartości. Bywa, że nasze wychowanie czy społeczeństwo uczy nas patrzenia na świat z miejsca braku – dostrzegać to co jest do naprawy, co nie działa, co można polepszyć. Kiedy patrzymy na sen z miejsca pełni, nawet najstraszniejszy „koszmar” może dostarczyć nam czegoś co nas nakarmi, wesprze, ukoi.
6. Dziel się podobnymi snami.
Czy też śniłeś/śniłaś o podobnych wątkach, jakościach, czy scenach? Co one dla Ciebie znaczą? Czy sen się rozwinął, przyniósł coś lub wpłynął na Twoje życie? W naszej pracy ze snami wierzymy, że sny pochodzą z sieci snów, łączącej nas wszystkich. Dlatego dzielenie się podobnymi snami może pomóc w poczuciu połączenia jakie istnieje między nami oraz rozwiązaniu zagadki snu.
7. Dziel się informacjami.
Jeśli posiadasz informacje o jakościach ze snu – na przykład jakie życie prowadzą polne myszy, lub architekturze, która przewija się przez sen – podziel się nimi. Warto także zaznaczyć, skąd ta wiedza pochodzi – być może jesteś architektem, lub niedawno oglądałeś dokument o Art Deco? Takie informacje są bardzo cenne, ale pamiętaj, aby nie używać dogmatycznego języka. Zamiast mówić np. „biały kolor to kolor cnoty”, powiedz „w wielu kulturach i religiach, takich jak np. chrześcijaństwo, biały kolor kojarzony jest z kolorem cnoty”. Dogmatyzm nas ogranicza, podczas gdy informacje poszerzają nasze rozumienie.
8. Dziel się synchronicznościami
Dziel się synchronicznościami – czyli takimi przypadkami, gdy coś wyjątkowego dzieje się w Twoim życiu jednocześnie z tym, co widzisz lub słyszysz w snach. Może ktoś z kręgu wniósł sen, który wydaje się powiązany z Twoim życiem? Może wyśnił coś, co Tobie przytrafiło się na jawie? Dzielenie się takimi doświadczeniami może pomóc nam zrozumieć, że granica między rzeczywistością a snem jest cieńsza, niż nam się wydaje.
9. Nie bój się użyć humoru.
Sny często posiadają przewrotną zabawność. Nawet poważny sen może kojarzyć się z całkowicie niepoważną sceną z filmu, który niedawno oglądaliśmy i to jest w porządku. Humor i śmiech wprowadzają pozytywną energię do kręgu. Ważne jednak, aby śmiech nigdy nie był czyimś kosztem. W Kręgu Snów nie musi być sztywno i poważnie, ale szanujmy siebie nawzajem.
Do kolejnego nowiu zostało już tylko:
Day(s)
:
Hour(s)
:
Minute(s)
:
Second(s)